Najnowsze

Na czym polega dokręcanie aparatu ortodontycznego?

Na czym polega dokręcanie aparatu ortodontycznego?

Dokręcanie to proces wkładania drutu do zamków aparatu ortodontycznego. Twój ortodonta wymieni drut lub dopasuje nowy. Choć uczucie to nie różni się wiele od wizyty u dentysty, niektóre osoby odczuwają po tym procesie ból i wrażliwość. Twój ortodonta może wyjaśnić proces dokręcania. Poniżej wymieniono niektóre z typowych objawów dokręcania.

Ból

Kiedy otrzymujesz aparat ortodontyczny, możesz doświadczyć pewnego bólu. W takich przypadkach można użyć lodu lub herbaty z mięty pieprzowej, aby złagodzić ból. Herbata z mięty pieprzowej ma właściwości lecznicze, które pomagają zmniejszyć bolesność, stan zapalny i resztki ciepła. Tylko upewnij się, że używasz świeżej torebki i trzymaj ją w ciepłym, ciemnym miejscu. Chociaż kuszące jest zjedzenie lodów lub innych słodzonych pokarmów, powinieneś tego unikać.

Ogólnie rzecz biorąc, ból związany z dokręcaniem aparatu ortodontycznego jest normalny w ciągu pierwszych kilku dni. W miarę jak pacjent przyzwyczaja się do nowego drutu łuku, ból ustępuje – część ta jest zasługą redakcji strony ctmo.pl. Jednak niektórzy pacjenci mogą nadal odczuwać ból przez kilka dni po pierwszych kilku wizytach. W przypadku dalszego odczuwania bólu należy porozmawiać z ortodontą, aby omówić jego przyczynę. Ból w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia ortodontycznego może wskazywać na szerszy problem.

Zapalenie

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie stanu zapalnego podczas zaciskania aparatu ortodontycznego. Możesz stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort. Możesz również umyć zęby po zjedzeniu słodkich przekąsek, aby zmniejszyć dyskomfort. Słona woda jest również doskonałym wyborem na bolesność i stan zapalny. Słona woda poprawia również przepływ krwi. Na koniec można zastosować wosk ortodontyczny do zamków, aby zmniejszyć dyskomfort.

Objawy zapalenia podczas procesu zaciskania mogą obejmować gorączkę, obrzęk dziąseł i rumień. Ortodonta oceni przyczynę podrażnienia i czy ma ono charakter alergiczny lub związany z reakcją na aparat. W niektórych przypadkach dentysta może usunąć druty łuku, aby zmniejszyć ból. W innych przypadkach pacjenci mogą doświadczyć gorączki i obrzęku warg. Niemniej jednak, dyskomfort jest warty tego w ostatecznym rozrachunku.

Krwawienie

Kiedy dentysta dokręca aparat ortodontyczny, możesz odczuwać pewien ból i wrażliwość. Ból zazwyczaj ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Należy jednak pamiętać, że dziąsła mogą stać się wrażliwe i obolałe po zaciśnięciu aparatu. Na szczęście istnieje kilka strategii, których możesz użyć, aby zminimalizować dyskomfort spowodowany tymi procesami dokręcania. Poniżej omówimy niektóre z nich.

Zastosowanie dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego może być pomocne, jeśli odczuwasz duży dyskomfort. Pamiętaj jednak, aby nie brać żadnego regularnie. Przyjmij go tylko w dniu regulacji. Inną opcją jest użycie doustnego żelu znieczulającego, aby znieczulić wrażliwe miejsca. Leki przeciwbólowe należy stosować po konsultacji z ortodontą. Nie należy jednak chrzęścić na lodzie. Może to spowodować uszkodzenie aparatu.

Wrażliwość zębów

Wrażliwość zębów jest jednym z częstych skutków ubocznych stosowania aparatów ortodontycznych. Stan ten może być nasilony przez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Może wystąpić z powodu złej techniki szczotkowania lub z powodu odsłonięcia mikroskopijnych kanalików zębinowych. Dodatkowo, jeśli ząb nie jest odpowiednio pielęgnowany, kwaśne i gorące lub zimne pokarmy mogą dotrzeć do nerwów w zębach. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego stanu, najlepiej unikać spożywania twardych, lepkich lub słodkich pokarmów podczas leczenia aparatem ortodontycznym.

Ta wrażliwość może być naturalnym efektem ubocznym leczenia ortodontycznego, ale może również wystąpić podczas regularnych regulacji. Aparat ortodontyczny wywiera nacisk na zęby, powodując, że stają się one bardziej wrażliwe na pokarmy i płyny. Ponadto zęby będą stawiały opór w nowych pozycjach i mogą odczuwać wrażliwość podczas jedzenia. Na szczęście stan ten jest zazwyczaj tylko przejściowy i ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Osoby, które doświadczają wrażliwości powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ale jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dzień lub dwa, powinny natychmiast skontaktować się ze swoim ortodontą.

Wosk dentystyczny

Wosk dentystyczny może być stosowany na bolesne miejsca aparatu ortodontycznego. Rozwiązanie to można nakładać językiem lub palcami. Utrzyma się ono przez dłuższy czas, jeśli wosk zostanie nałożony na suchy obszar. Aby nałożyć wosk, należy go zrolować w kulkę o wielkości grochu lub ziarna popcornu. Wałkuj wosk przez co najmniej 5 sekund, aby stał się miękki. Jeśli uznasz, że wosk jest zbyt lepki, możesz go po prostu usunąć.

Przed nałożeniem wosku na aparat ortodontyczny należy zawsze dokładnie umyć ręce. Zapobiegnie to przedostawaniu się bakterii do jamy ustnej i powstawaniu odleżyn. Przed nałożeniem wosku warto też wyczyścić zęby i nici dentystyczne. Następnie należy wyczuć wokół aparatu ortodontycznego miejsca, które wydają się niewygodne. Jeśli aparat ociera się o dziąsła lub zęby, należy go dokładnie wytrzeć ręcznikiem, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

Doustny żel znieczulający

Oprócz okładów z lodu, możesz również zastosować poduszkę grzewczą lub ciepłą ściereczkę do bolesnego miejsca. Przykładanie okładów z lodu do szczęki może pomóc złagodzić ból, ale należy pamiętać, aby ich nie żuć, ponieważ mogą uszkodzić aparat ortodontyczny. Doustne żele znieczulające do zaciskania aparatów ortodontycznych są świetną opcją dla zmniejszenia bólu.

Leki przeciwbólowe bez recepty mogą również pomóc złagodzić dyskomfort. Leki te powinny być przyjmowane co najmniej cztery do sześciu godzin przed wizytą, aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych. Należy jednak ściśle przestrzegać instrukcji na etykiecie, aby uniknąć skutków ubocznych. Należy również pamiętać o swoich alergiach przed przyjęciem leków przeciwbólowych. Po zażyciu leków należy skonsultować się z dentystą w celu uzyskania porady dotyczącej ich stosowania.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *