Wybór Redakcji

Jak otworzyć zamek w aparacie ortodontycznym

Jak otworzyć zamek w aparacie ortodontycznym

Większość nowoczesnych aparatów ortodontycznych wymaga, abyś nacisnął palcem na klamrę. Naciskaj na klamrę aż do momentu, gdy się podda. Po naciśnięciu na klamrę, powinieneś być w stanie usunąć problematyczny element. Jeśli okaże się, że klamra nadal tkwi lub odpadła, można ją usunąć, otwierając zamek. Aby usunąć problematyczny element, należy najpierw usunąć wspornik. W tym celu należy wykonać następujące proste czynności:

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z stronaparkinsona.pl

Zmiana łuku

Być może zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest regulowanie łuku aparatu ortodontycznego, aby upewnić się, że pozostaje on na swoim miejscu. Jeśli jednak łucznik poluzuje się lub pęknie, należy natychmiast skontaktować się z ortodontą, aby go naprawić. Złamany łucznik może łatwo wbić się w policzek lub dziąsło, powodując krwawienie i zakażenie. Aby zapobiec tym problemom, należy spróbować zakończyć łucznik za pomocą cążków do paznokci lub małych szczypiec. Ważne jest, aby podczas obcinania końca łuku użyć chusteczki.

Ogólnie rzecz biorąc, korekty ortodontyczne trwają od 20 minut do godziny. Niektórzy pacjenci odczuwają niewielką bolesność lub wrażliwość po zabiegu. Ból może wahać się od lekkiego szczypania do silnego bólu. Sztywny łucznik i gumki mogą być początkowo niewygodne. W zależności od obszaru, możesz czuć duży nacisk podczas pierwszych kilku regulacji. Zmiana bigla w celu otwarcia zamka w aparacie ortodontycznym może powodować pewien dyskomfort, który jednak szybko mija.

Usuwanie złamanych zamków

Złamane zamki nie są powodem do paniki. Często złamane zamki można naprawić samodzielnie za pomocą pęsety, cążków do paznokci lub wosku. Jeśli nie można naprawić złamanego wspornika na własną rękę, należy zadzwonić do ortodonty, aby zaplanować konsultacje w celu wymiany wspornika. Procedurę tę należy jednak wykonać jak najszybciej, na wypadek, gdyby aparat był wyjątkowo trudny do naprawienia.

Pływające zamki nie są bolesne, ale mogą powodować podrażnienia, zwłaszcza gdy ocierają się o wnętrze jamy ustnej. Aby naprawić uszkodzony aparat, należy delikatnie przesunąć go wzdłuż drutu, jednocześnie obracając go. Następnie należy pokryć złamany aparat woskiem dentystycznym, aby zapobiec ocieraniu się o dziąsła. Po naprawieniu zamka należy udać się do dentysty, aby upewnić się, że nie poluzował się on i jest w bezpiecznym miejscu.

Jeśli aparat jest luźny i powoduje ból, należy umówić się na wizytę u ortodonty. Szczotkowanie aparatu jest ważne, ale może również prowadzić do złamania zamków. Zbyt energiczne szczotkowanie zębów lub jedzenie twardych pokarmów może prowadzić do złamania zamków. Szczotkowanie zębów twardymi lub mosiężnymi szczoteczkami również może prowadzić do złamania zamków. Po zauważeniu złamanego zamka należy jak najszybciej skontaktować się z ortodontą w celu usunięcia problemu.

Ponowne łączenie złamanych zamków

Ponowne łączenie jest powszechną praktyką w ortodoncji. Jest to ważny etap leczenia ortodontycznego. Nawet niewielkie błędy na tym etapie mogą skutkować opóźnieniem wyrównania zębów, przedwczesnym brakiem przyczepu oraz zwiększoną podatnością na demineralizację wokół aparatu. Mimo tych zagrożeń, nigdy nie należy lekceważyć prawidłowego klejenia. Zasady idealnego klejenia nie są unikalne dla ortodoncji i są również dobrze omówione w innych dyscyplinach stomatologicznych.

Pierwszym krokiem w ponownym łączeniu złamanych zamków jest zidentyfikowanie przyczyny złamania zamka. Złamanie zamka zaburza równowagę aparatu i może powodować niepożądane ruchy zębów. Procedura obejmuje połączenie terapii laserowej z wiedzą fachową asystentki stomatologicznej. Aby mieć pewność, że procedura ponownego wiązania zadziała, należy wykonać poniższe kroki. Oto kilka wskazówek dotyczących ponownego wiązania złamanych zamków:

Zmiana sprężyny spiralnej

Zmiana sprężyny spiralnej w aparacie ortodontycznym jest jednym ze sposobów poprawy położenia zębów. Sprężyna śrubowa jest przymocowana do zamka trzonowego lub kła. Zamknięta sprężyna cewkowa służy do zamykania szczeliny między zębami. Otwarta sprężyna cewkowa rozsuwa zęby o około 1 mm każdego miesiąca. Czas trwania terapii zależy od przestrzeni między zębami i szerokości szczeliny. Sprężyny pasywne nie przesuwają zębów, ale utrzymują je w miejscu. Mogą one trwać krócej niż sprężyny z cewką aktywną.

Przy zmianie sprężyny spiralnej może być konieczne dostosowanie aparatu ortodontycznego do nowej sprężyny spiralnej. Jeśli masz luźny drut, możesz go naprawić za pomocą czystych obcinaczek do paznokci lub innego aparatu. Jeśli masz luźną sprężynę śrubową, może być konieczne dłuższe dopasowanie. Możesz też po prostu naprawić to samemu używając czystej pęsety lub swoich rąk.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *