Najnowsze

Symptomy pękniętego szkliwa zębów

Symptomy pękniętego szkliwa zębów

Jeśli twoje zęby mają rozległe pęknięcia, może być konieczne wykonanie kanału korzeniowego. Proces ten przywraca strukturę zęba i zapobiega infekcji. Jeśli jednak doznałeś rozległych uszkodzeń zęba, może nie warto poddawać się temu zabiegowi. Dla wielu osób pęknięcia zębów są jedynie linią włosów i nie wpływają na wygląd ani nie powodują bólu. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z dentystą.

Linie pęknięć

Objawy pękniętego szkliwa mogą być różne – od pojedynczej linii do całej masy pęknięć w jamie ustnej. Na początku mogą wydawać się małe i nieistotne, ale w miarę upływu czasu stają się bardziej zauważalne. W miarę jak zęby stają się bardziej zniszczone, substancje uwięzione w szczelinach mogą pozostawiać na nich plamy. Problem ten jest często jedynie kwestią kosmetyczną i nie uzasadnia nagłej wizyty u dentysty – ta myśl pochodzi od autora strony beautyglass.pl.

Chociaż te linie pęknięć nie muszą stanowić zagrożenia stomatologicznego, jeśli pozostaną nieleczone, mogą prowadzić do infekcji, a nawet ekstrakcji zęba. Objawy pękniętego szkliwa, takie jak szalone linie, nie są tak poważne jak złamanie zęba, ale mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości i bólu. Na szczęście, te pęknięcia można łatwo leczyć za pomocą czyszczenia dwa razy w roku i zabiegów wybielających. W przypadku uporczywych plam można zastosować licówki, aby skorygować problem.

Pęknięte zęby wymagają natychmiastowego leczenia, ale linie pęknięć są zazwyczaj nieszkodliwe. Linie te są spowodowane naciskiem na zęby podczas żucia pokarmu. Pęknięcia te nie powodują objawów, ale mogą prowadzić do powstawania ubytków. Na szczęście ubytki są rzadkie na przednich zębach, więc ten kosmetyczny problem nie jest zwykle natychmiastowym problemem zdrowotnym. Ale nadal najlepiej jest ich unikać, jeśli to możliwe. Stosowanie wybielających past i pasków może pomóc w rozjaśnieniu linii ubytków.

Jeśli zauważysz pęknięcia na swoich zębach, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty. Im szybciej zostaną one wyleczone, tym lepiej, ponieważ nieleczone pęknięcia mogą ulec zakażeniu i trudno je naprawić. Pęknięcia zębów występują częściej u kobiet niż u mężczyzn i różnią się wielkością, głębokością i lokalizacją. Najmniejsze pęknięcia nazywane są craze lines i występują bardzo rzadko. Jeśli jednak zauważysz pęknięcia na swoich zębach, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty.

Złamany kikut

Złamany kikut jest widocznym znakiem pękniętego szkliwa zęba. Najczęściej wiąże się z dużymi wypełnieniami stomatologicznymi, ale może wystąpić również u osób bez historii próchnicy lub urazów zębów. Pękniętej koronie często towarzyszy linia craze. Ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać w jamie ustnej, aby rozpoznać pękniętą koronę.

Jest to stan, w którym kikut zęba został osłabiony przez nadmierną siłę lub rozległą próchnicę. Jeśli złamany kikut nie zostanie natychmiast leczony, może się sam oderwać, co skutkuje pęknięciem zęba. Rzadko zdarza się, aby tego typu złamanie uszkodziło miazgę i nie powoduje bólu, choć złamany ząb może wymagać leczenia kanałowego. Złamany kikut jest zazwyczaj odbudowywany za pomocą korony protetycznej lub wkładu koronowego.

Dobrym źródłem informacji o pękniętym szkliwie jest dentysta. Oprócz oceny wyglądu zęba, może on również przeprowadzić badanie jamy ustnej. Zapyta Cię o historię choroby zębów oraz o to, czy zgrzytasz zębami lub żujesz twarde pokarmy. Jeśli pęknięcie jest widoczne, dentysta zbada ząb i zbada linie pęknięcia. Ponadto może użyć pałeczki do gryzienia, aby zasymulować odczucia związane z pękniętym zębem.

Złamany kikut może wystąpić wokół wypełnienia. Chociaż rzadko powoduje to duży ból, może powodować znaczny dyskomfort. Jeśli złamanie nastąpi w zębie, który jest wypełnieniem, dentysta może umieścić na nim koronę. Możliwe, że złamaną kość można naprawić wypełnieniem w kolorze zęba. Uszkodzony ząb może nie być bolesny, ale jeśli tak jest, należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Zdjęcia rentgenowskie

Istnieje wiele powodów, dla których należy wykonać zdjęcia rentgenowskie w przypadku pękniętego szkliwa. Objawy pękniętego szkliwa mogą obejmować wrażliwość na temperaturę, ból zęba lub przebarwienia. Nawet wysoko wykwalifikowany dentysta może nie być w stanie wykryć pękniętych zębów, dlatego też należy skonsultować się z profesjonalistą w celu określenia zakresu problemu. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania dalszym uszkodzeniom i może skutkować mniej inwazyjną procedurą niż ekstrakcja.

Rentgen stomatologiczny może wykazać pęknięcie na koronie zęba. W przypadku zdrowego zęba zdjęcie rentgenowskie nie ujawni pęknięcia. Jednak w przypadku zęba, który jest pęknięty, pęknięcie może nie być widoczne, ponieważ na zdjęciu rentgenowskim nie pojawi się jako ciemna linia. W zależności od kąta patrzenia na zdjęcie rentgenowskie, może być ono niezauważalne. Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego dentysta sprawdza, czy pęknięcie dotyczy szkliwa, zębiny czy miazgi.

Zdjęcia rentgenowskie mogą również ujawnić, czy masz ubytek. Gdy bakterie zaczynają atakować szkliwo zęba, na zdjęciu rentgenowskim powstaje ciemna plama. Jest to wczesny objaw próchnicy i wymaga leczenia. Dentysta wykorzysta zdjęcie rentgenowskie, aby zdiagnozować sytuację i zalecić najlepsze leczenie. Zwykle zajmuje to jedną wizytę w gabinecie. Wynik może być dla Państwa zaskoczeniem!

Zdjęcie rentgenowskie może wykazać złamanie zęba lub chorobę kości. W przypadku złamanego zęba, wiązka promieniowania rentgenowskiego musi być równoległa do pęknięcia, aby mogła przeniknąć. Jeśli tak nie jest, może to być złamanie korzenia. Jeśli pęknięcie rozeszło się od zewnętrznej powierzchni zęba, dentysta może spróbować znaleźć je za pomocą szkła powiększającego lub jasnego światła. Może również użyć specjalnego barwnika, aby śledzić przebieg pęknięcia.

Bonding

Jeśli podejrzewasz, że masz pęknięte szkliwo zęba, pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą stomatologiem. Zbada on Twoją jamę ustną i przeprowadzi badanie jamy ustnej w celu określenia stopnia uszkodzenia. Może on użyć mikroskopu do zbadania zębów, a nawet zlecić wykonanie trójwymiarowego zdjęcia w celu dalszej oceny. Zbadają również dziąsła, aby określić ich wrażliwość. Objawy pękniętego szkliwa zębów mogą obejmować niewielki dyskomfort związany z nagłą zmianą temperatury. Nieleczone pęknięcia mogą się pogłębiać i mogą wymagać wypełnienia lub korony.

Inną możliwością naprawy pękniętych zębów jest klejenie, które jest najmniej kosztownym rozwiązaniem i może być wykonane podczas jednej wizyty u dentysty. Jest to najtańsze rozwiązanie, które można wykonać na jednej wizycie. Do wykonania bondingu używa się żywicy kompozytowej, która naśladuje kolor zęba. Ponieważ bonding nie jest tak mocny jak inne materiały, jest najbardziej skuteczny w przypadku zębów przednich, które nie są poddawane tak dużemu naciskowi podczas gryzienia. Procedura ta nie jest jednak w stanie naprawić pękniętego zęba.

Niewielki odprysk na powierzchni zęba nie jest stanem zagrożenia stomatologicznego. Nadal jednak ważne jest, aby zasięgnąć pomocy medycznej, ponieważ nieleczone pęknięcia mogą doprowadzić do utraty zęba. Pomimo tej niedogodności, objawy pękającego szkliwa obejmują łączenie, utratę zęba i krwawienie z dziąseł. Dentysta może zdiagnozować ten stan wcześnie i wykonać kompleksowy plan leczenia. Jeśli uważasz, że możesz mieć wyszczerbiony ząb, powinieneś natychmiast odwiedzić dentystę. W ten sposób dentysta będzie mógł zorientować się, jak duże jest uszkodzenie, a Ty będziesz mógł umówić się na wizytę, aby je naprawić.

W niektórych przypadkach uszkodzenie jest zbyt rozległe, aby można je było naprawić za pomocą kleju. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem mogą być implanty stomatologiczne. Za pomocą bondingu można odbudować ząb z uszkodzonym lub wyszczerbionym szkliwem. Może ona trwać do dziesięciu lat, ale ważne jest, aby dbać o zęby po ich naprawie. W przypadku poważnego uszkodzenia szkliwa konieczne może być zastosowanie implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne zastępują cały ząb i korzeń koroną porcelanową.

Leczenie

Wczesne wykrycie pękniętych zębów jest kluczowe dla zachowania zdrowych zębów. Pęknięte zęby są zazwyczaj niewidoczne i często diagnozuje się je na podstawie objawów. Pacjenci powinni poinformować dentystę, jeśli odczuwają bóle podczas żucia lub jeśli żują na przemian po przeciwnej stronie jamy ustnej, aby uniknąć bólu. Dentysta może również symulować pęknięcie, trzymając patyczek do gryzienia przy pękniętym zębie. Leczenie objawów pękniętego szkliwa zależy od przyczyny pęknięcia i ciężkości choroby podstawowej.

Oprócz dyskomfortu związanego z pęknięciami, obecność pęknięć w zębie może wskazywać na zakażenie miazgi, które należy natychmiast leczyć. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na dziąsła i kość. Inne objawy to obrzęk, zwiększony ból, a także czułe gruczoły i nieświeży oddech. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Leczenie to jest niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom stomatologicznym.

Po zauważeniu oznak pękniętego szkliwa dentysta będzie mógł określić rodzaj potrzebnego leczenia. Leczenie będzie zależało od ciężkości pęknięcia oraz od tego, czy pęknięcie rozprzestrzeniło się na miazgę lub poniżej linii dziąseł. Jeśli pęknięcie rozciąga się na korzeń, dentysta prawdopodobnie będzie musiał wykonać kanałowe usunięcie uszkodzonej tkanki z wnętrza zęba. Jeśli masz popękane zęby i głębokie pęknięcie, będziesz potrzebował leczenia kanałowego, które obejmie ekstrakcję zęba i zastąpienie go koroną.

Jeśli masz pęknięte zęby, dostępnych jest kilka różnych rodzajów leczenia. Pęknięte guzki, rozszczepione zęby i pionowe złamania korzeni to przykłady stanów, które wymagają leczenia. Dentysta specjalizuje się w ratowaniu naturalnych zębów, więc będzie w stanie określić najlepsze leczenie dla Twojego konkretnego przypadku. Dentysta może zdiagnozować pęknięte zęby za pomocą mikroskopu stomatologicznego i obrazowania cyfrowego. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepsze będą wyniki.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *