Aktualności

Porady dotyczące przyzwyczajenia się do nowej protezy

Porady dotyczące przyzwyczajenia się do nowej protezy

Istnieje kilka wskazówek dotyczących przyzwyczajania się do nowej protezy. Podczas przyzwyczajania się do nowego ustnika należy unikać jedzenia twardych orzechów i kukurydzy. Wtedy będziesz mógł poświęcić swój czas na przyzwyczajenie się do nowej protezy. Oto kilka z nich:

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z diagnoza.info.pl

Unikanie twardych orzechów

Jedną z ważnych wskazówek podczas przyzwyczajania się do nowego zestawu protez jest unikanie jedzenia twardych orzechów. Masła orzechowe, zwłaszcza migdały, mogą powodować ślizganie się protezy. Zamiast tego należy jeść miękkie pokarmy, takie jak hummus, pasztet i winogrona. Ci, którzy są nowi w protezach, powinni skupić się na jedzeniu bardziej miękkich pokarmów, takich jak jajka, jogurt, ziemniaki i gotowane warzywa. Należy uważać na twarde orzechy, ale należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, w tym pożywne przekąski.

Innym pokarmem, którego należy unikać podczas przyzwyczajania się do nowej protezy, są twarde orzechy. Choć orzechy mogą smakować dobrze, nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób noszących protezy. W przeciwieństwie do naturalnych protez zębowych, osoby noszące protezy muszą przeżuwać pokarm równomiernie po obu stronach jamy ustnej. Z tego powodu często żują po jednej stronie jamy ustnej więcej niż po drugiej. Tego typu pokarmy mogą spowodować poluzowanie lub nawet odwrócenie protezy.

Innym pokarmem, którego należy unikać podczas przyzwyczajania się do nowego zestawu protez, jest popcorn. Ziarna popcornu są szczególnie trudne do żucia i mogą powodować ślizganie się protezy. Masło orzechowe nie jest na tyle lepkie, aby spowodować wypadnięcie protezy, ale może przykleić się do zębów i dna jamy ustnej. Utrudnia to czyszczenie protez językiem. Masło orzechowe to kolejny pokarm, którego należy unikać, ponieważ pokrywa wszystkie powierzchnie jamy ustnej i może powodować ślizganie się protez.

Unikanie kukurydzy na kolbie

Jedzenie kukurydzy na kolbie jest częstą przekąską dla wielu osób, ale dla osób z protezami i implantami stomatologicznymi może być szczególnie trudne. Jądra kukurydzy mogą przykleić się do protezy, co może być drażniące i bolesne. Zamiast tego pokrój kukurydzę na małe kawałki. Kiedy już ją zjesz, staraj się równomiernie rozłożyć jedzenie, unikając przedniej części jamy ustnej.

Innym pokarmem, którego należy unikać, jest pokarm twardy lub lepki. Niektóre rodzaje twardych lub lepkich pokarmów mogą powodować problemy z protezą zębową, a te z kolei mogą spowodować jej przesunięcie lub wypadnięcie. Problemy mogą powodować również inne rodzaje twardych pokarmów, takie jak kukurydza na kolbie czy ziarna sezamowe na bułkach. Twarde pokarmy, które wymagają nierównomiernego nacisku na protezę, również mogą powodować dyskomfort, dlatego należy unikać jedzenia kukurydzy na kolbie.

Jeśli odczuwasz dyskomfort przy żuciu pokarmów, unikanie kukurydzy na kolbie i twardych orzechów jest wysoce zalecane. Wołowinę można również zastąpić drobiem, rybami, jajkami i wieprzowiną. Unikaj jedzenia kukurydzy na kolbie lub pieczonych ziemniaków o twardej skórce. Jeśli nadal masz problemy z trudnym żuciem, powinieneś spróbować jeść zamiast tego miękkie, zimne lub delikatne pokarmy. Można również spróbować użyć kleju do protez, aby pomóc w przypadku kukurydzy na kolbie.

Taking your time getting used to a new denture

Pierwsze kilka dni z nową protezą prawdopodobnie będzie niekomfortowe. Normalne jest odczuwanie bólu w niektórych miejscach, a ślinianki mogą być nadmiernie pobudzone, co może utrudniać jedzenie i mówienie. Możesz również doświadczyć niewielkiego podrażnienia, ale są one tymczasowe i ustąpią w ciągu kilku dni. Jeśli odczuwasz silny ból, natychmiast zgłoś się do dentysty.

Przyzwyczajenie się do nowego kompletu protezy może potrwać od czterech do ośmiu tygodni. Na początku będą Państwo odczuwali, że są one nieporęczne i wypychają wargi. Jednak ten dyskomfort z czasem ustąpi i wkrótce będziesz z radością oglądać swój nowy uśmiech! Ważne jest, aby ćwiczyć mówienie i jedzenie z nową protezą, aż poczujesz się z nią całkowicie komfortowo. Następnie należy rozpocząć spożywanie miękkich pokarmów i stopniowo zwiększać spożycie pokarmów stałych.

Jedzenie miękkich pokarmów jest również ważne, aby przyzwyczaić się do nowej protezy. W ciągu pierwszych kilku tygodni od założenia protezy zaleca się spożywanie miękkich pokarmów, takich jak chleb, zupa i owoce. Trzymaj się miękkich, mdłych pokarmów, dopóki nie poczujesz się gotowy na bardziej złożone pokarmy. Jeśli to możliwe, należy również unikać twardych, chrupiących pokarmów. W ten sposób można szybciej przyzwyczaić się do nowej protezy. Nowy zestaw protez da Państwu większą swobodę w spożywaniu pokarmów, które lubicie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *