Wybór Redakcji

Jak długo osadza się proteza?

Jak długo osadza się proteza?

Po otrzymaniu protezy możesz się zastanawiać, jak długo trwa jej osadzanie. O procesie dopasowania, czyszczeniu i nauce żucia z protezą dowiesz się z tego artykułu. W międzyczasie możesz skorzystać z poniższych zasobów, aby rozpocząć pracę. Po założeniu protezy należy zaplanować regularne kontrole stomatologiczne. Ponadto należy unikać opuszczania regularnych wizyt u dentysty i pamiętać o szczotkowaniu i nitkowaniu nowej protezy.

Jak wyregulować protezę

Po osadzeniu się protezy może nadejść czas na dokonanie pewnych regulacji. Na początku najlepiej unikać dużych kęsów i żuć równomiernie po obu stronach. Pomoże to w prawidłowym osadzeniu się protezy. Ponadto najlepiej jest żuć, odgryzając się od tylnych zębów górnej protezy, a nie bezpośrednio do nich. Pomoże to ustabilizować płytę. Staraj się też jeść miękkie pokarmy. Pomoże to w prawidłowym dopasowaniu protezy i pomoże Ci uniknąć bolesnych miejsc. Ponadto należy nosić protezę jak najczęściej.

Po osadzeniu się protezy trzeba będzie nauczyć się z nią prawidłowo mówić i żuć. Ważne jest, aby podczas mówienia i żucia rozluźnić mięśnie twarzy. Dzięki temu proteza będzie lepiej dopasowana i będzie wyglądać naturalnie. Innym sposobem na dopasowanie protezy jest głośne mówienie i czytanie na głos. Pomoże to Państwu przyzwyczaić się do nowego kształtu ust i pomoże poprawić mowę.

Pierwszym krokiem jest przystosowanie się do swojej nowej protezy. Najpierw weź mniejsze kęsy miękkiego jedzenia, aby ułatwić dostosowanie. Następnie możesz przejść do chrupania i twardszych pokarmów. W trakcie tego procesu można również spróbować zastosować ciepłą wodę z solą do tego obszaru. W ten sposób można zlokalizować bolące miejsca i zapobiec usunięciu zbyt dużej ilości materiału z protezy. W celu złagodzenia bólu można również stosować zimne lub gorące okłady.

Inną metodą regulacji protezy jest użycie ciśnieniomierza. Urządzenie to pomoże Ci znaleźć obszary protezy, które są nadmiernie wysunięte, a następnie dokonać niezbędnych regulacji. Technika ta została szczegółowo opisana przez Haeberle i wsp. Zastosowali oni szybkowiążący silikonowy materiał do rejestracji zgryzu. Mimo to jest to nadal skuteczny sposób regulacji protezy.

Jeśli masz nową protezę, powinieneś odwiedzać swojego dentystę przynajmniej raz w roku, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo dopasowana. Dentysta może również sprawdzić, czy proteza nie ma żadnych problemów. Jeśli odczuwasz jakikolwiek rodzaj przedłużającego się dyskomfortu, powinieneś natychmiast skontaktować się z dentystą. Jeśli jednak odczuwasz jakiekolwiek inne problemy, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty. Po kilku tygodniach będą Państwo mogli bez problemu wykonywać większość czynności.

Ważne jest również, aby po pierwszym dniu nosić nową protezę przez co najmniej 24 godziny. Z czasem usta osiadają na protezie, powodując bolesne miejsca. W końcu miejsca te zagoją się i proteza będzie lepiej pasować. W takim przypadku należy założyć protezę dopiero następnego dnia. Najlepiej jest nosić ją przez co najmniej 24 godziny przed pierwszą wizytą regulacyjną, co pozwoli Państwu na zlokalizowanie bolącego miejsca i dokonanie niezbędnych korekt.

Czyszczenie protezy

Po osadzeniu się protezy można ją łatwo wyczyścić w domu. Namoczenie jej w ciepłej wodzie przed wyjęciem usunie wszelki biofilm, który nagromadził się z czasem. Aby pozbyć się biofilmu i usunąć cząstki jedzenia, możesz również użyć środków do czyszczenia protez. Wskazane jest, aby pozostawić je na co najmniej sześć godzin każdego dnia. Po oczyszczeniu ważne jest, aby nosić ją podczas snu.

Aby zapobiec zsuwaniu się protezy podczas jej noszenia, należy najpierw opłukać ją ciepłą wodą. Jeśli używasz kleju do protez, nie przepełniaj go, ponieważ może to spowodować jego wypłynięcie. Możesz również użyć tabletek do czyszczenia protez. Aby wyczyścić swoją protezę, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Podczas czyszczenia należy unikać używania jakichkolwiek przedmiotów ściernych, które mogą uszkodzić protezę.

Należy szczotkować powierzchnię protezy przynajmniej dwa razy dziennie. Należy również nitkować zęby wokół protezy, aby usunąć cząstki jedzenia, które mogą się w niej gromadzić. Jeśli nosisz ruchomą protezę przez ponad trzy miesiące, powinieneś rozważyć zaopatrzenie się w zestaw czyszczący u swojego dentysty. W ten sposób będziesz w stanie uzyskać najlepsze rezultaty z nowej protezy. I oczywiście regularne badania kontrolne pomogą Ci utrzymać prawidłowe funkcjonowanie Twojej protezy.

Jeśli nosisz protezę od jakiegoś czasu, możesz zauważyć bolesne miejsca lub owrzodzenia na dziąsłach. Jeśli nosisz protezę od niedawna, najlepiej jest ją nosić przez kilka godzin przed wizytą, aby proteza była prawidłowo dopasowana. Ponadto, czyszcząc ją regularnie, trzymasz z dala bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Czyszczenie protezy w domu sprawi, że zachowa ona świeży oddech i będzie wyglądać jak najlepiej.

Twój dentysta dostarczy Ci etui na Twoją protezę. Przechowuj ją w dostarczonym etui. Nigdy nie trzymaj jej w kieszeni lub na blacie w łazience. Długotrwałe pozostawienie protezy na słońcu może spowodować jej uszkodzenie. Lekarz stomatolog może zażyczyć sobie, aby co roku uzupełniać protezę, aby upewnić się, że zachowa ona swoje właściwości i będzie w dobrym stanie. Jeśli potrzebujesz zapasowego kompletu, możesz go zachować jako zapasowy.

Pierwsze kilka dni są najtrudniejsze. Protezy czują się nieporęcznie i dziwnie w ustach. Mogą one nawet wpływać na Twoją mowę. Język może być mniej elastyczny, a wargi i policzki pełniejsze niż zwykle. Ale gdy protezy się zadomowią, nie będziesz już ich zauważać. Czyszczenie protezy pomoże jej pozostać na swoim miejscu przez wiele lat. Czyszczenie protezy po jej osadzeniu jest niezbędne, jeśli chcesz, aby była ona jak najbardziej komfortowa i funkcjonalna.

Czyszczenie protezy po jej osadzeniu można wykonać w domu przy użyciu środków czystości. Uważaj, aby do protezy nie przykleiły się resztki jedzenia, zwłaszcza chleba o twardej skórce lub surowej marchewki. Staraj się również jeść powoli i unikaj przeżuwania pokarmów z otwartymi ustami. Ponadto należy starać się przeżuwać pokarm po obu stronach ust, aby zachować jego stabilność. Jeśli masz trudności z przeżuwaniem pokarmu, możesz pokroić go na mniejsze kawałki i użyć języka do przeżuwania.

Nauka żucia z protezą

Jest kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas nauki żucia z nową protezą. Na początek, Państwa jama ustna będzie potrzebowała czasu, aby dostosować się do nowej protezy. Przez kilka tygodni mogą wystąpić bolesne miejsca i ślizganie się protezy. W miarę gojenia się protezy, kość szczęki i dziąsła ulegają osiadaniu. W tym czasie należy być cierpliwym i próbować miękkich pokarmów i płynów, aby przyzwyczaić się do żucia z nową protezą.

Po osadzeniu się protezy należy nauczyć się żuć przy użyciu nowych zębów protetycznych. Najlepszym sposobem na to jest jedzenie małych, powolnych kęsów jedzenia. Należy poruszać szczęką w górę i w dół, a nie na boki, ponieważ może to spowodować wyskoczenie protezy. Należy również ćwiczyć żucie obiema stronami ust.

Po założeniu protezy można powrócić do normalnych, codziennych czynności. Dobrze jest odwiedzać dentystę co kilka miesięcy, aby sprawdzić dopasowanie i w razie potrzeby dokonać korekty. Możesz nawet skorzystać ze specjalnego zestawu do wyjmowania protez, aby poćwiczyć żucie z protezą. Nauka żucia z protezą zajmie trochę czasu, ale czas potrzebny na przyzwyczajenie się do niej będzie tego wart.

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz nosić protezę, może Cię trochę śmieszyć sposób mówienia. Dzieje się tak dlatego, że Twój język będzie znajdował się w innej pozycji. Po kilku tygodniach możesz nauczyć się mówić z nową protezą, ale nie spodziewaj się, że przez pierwsze kilka dni będziesz mógł mówić naturalnie. Spróbuj czytać na głos z protezą podczas próby przyzwyczajenia się do niej.

Najważniejsza wskazówka dotycząca nauki żucia z nową protezą to upewnienie się, że podczas żucia używasz obu stron w równym stopniu. Niektóre osoby mają tendencję do faworyzowania jednej strony podczas żucia, co może powodować przesuwanie się protezy. Istotne jest, aby żuć powoli, używając obu stron ust w równym stopniu. Gdy proteza zacznie się osiadać, będziesz miał dobry chwyt obu stron jamy ustnej.

Są pewne rzeczy, których powinieneś unikać jedząc nowy zestaw protez. Powinieneś unikać pikantnych potraw, ponieważ mogą one podrażnić Twoje dziąsła. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś natychmiast skontaktować się z gabinetem stomatologicznym. Jeśli proteza nie jest prawidłowo dopasowana, mogą wystąpić bolesne miejsca. Chociaż bolące miejsca są normalną częścią procesu, należy skonsultować się z dentystą, aby rozwiązać ten problem.

Osadzenie się nowego kompletu protezy może potrwać kilka tygodni. W tym czasie prawdopodobnie odczują Państwo pewną bolesność dziąseł i szczęki. Powinno to jednak ustąpić po kilku tygodniach. Jest to normalne, że przez pierwsze kilka dni lub tygodni odczuwają Państwo ból, a wkrótce potem usta i język będą się czuły zupełnie normalnie. Gdy to nastąpi, można powrócić do normalnego jedzenia.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *