Ciekawostki

Co to jest most protetyczny i ile kosztuje?

Co to jest most protetyczny i ile kosztuje?

Opłata za most protetyczny zależy od rodzaju zabiegu, który wybierzesz i poziomu doświadczenia dentysty. Stomatolodzy w dużych miastach pobierają wyższe opłaty niż ci w małych miejscowościach, natomiast ci na obszarach wiejskich zazwyczaj pobierają niższe opłaty. Możesz sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy pokryje on koszt mostu, ponieważ większość planów wypłaca tylko do 1500-2000 dolarów rocznie. Inni dostawcy usług stomatologicznych oferują finansowanie wewnętrzne i finansowanie mostu przez osoby trzecie.

Mosty wspornikowe kosztują więcej niż tradycyjne mosty

Mosty wspornikowe mają wiele zalet i są bardziej konserwatywnym sposobem na zastąpienie brakujących zębów. Mosty te wymagają zwykle mniejszej ilości naturalnej struktury zęba niż tradycyjne mosty protetyczne, a ich wskaźnik przeżywalności jest bardzo wysoki. Zalety tego typu mostów obejmują ich odwracalność i zmniejszone ryzyko próchnicy wokół mostu – informacja ta jest rezultatem pracy specjalistów strony konstrukcyjne.pl. Ponadto nie wymagają one znieczulenia i stanowią doskonały wybór dla młodych pacjentów.

Oprócz tego, że są droższe, mosty wspornikowe nie są tak mocne jak tradycyjne mosty protetyczne. Koszt mostu wspornikowego może wynosić od 500 do 1200 dolarów, w zależności od rodzaju zęba, do którego zostanie on zakotwiczony. Oprócz tego, że są droższe, mosty wspornikowe nie są tak trwałe jak tradycyjne mosty protetyczne i wymagają jednego zęba kotwiczącego.

Tradycyjne mosty wymagają mniejszej preparacji sąsiednich zębów

Most trzyczęściowy składa się z trzech pojedynczych jednostek, które łączy się z dwoma sąsiednimi zębami. Jednostki te wymagają mniejszej preparacji sąsiednich zębów niż mosty tradycyjne. Ponadto mosty ceramiczne opierają się na mocnych, zdrowych zębach. Wskaźnik sukcesu mostów ceramicznych jest niższy niż w przypadku mostów konwencjonalnych. Jednak ta opcja może być odpowiednia dla niektórych pacjentów. Ważne jest, aby zrozumieć, jak są skonstruowane mosty ceramiczne, zanim zdecydujesz się na ten zabieg.

Założenie tradycyjnego mostu wymaga mniejszej preparacji sąsiednich zębów niż w przypadku mostów opartych na implantach. W przypadku mostów tradycyjnych na zębach łączących umieszcza się dwie korony w celu zabezpieczenia uzupełnienia sztucznego zęba. Lekarz dentysta wycina niewielką ilość szkliwa i zębiny z sąsiednich zębów. Dzięki temu nowy most stomatologiczny może ściśle przylegać do miejsca. Są jednak pacjenci, którzy nie chcą usuwać szkliwa, aby wykonać ten zabieg.

Mosty łączone żywicą zastępują przednie zęby

Jeśli brakuje Ci jednego lub więcej przednich zębów, być może zainteresują Cię informacje na temat mostów łączonych żywicą. Procedura ta jest podobna do zakładania koron na zęby i może być droższa. Może być jednak doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz zdrowe zęby i nie masz ubytków. Mosty łączone żywicą są również znane jako mosty Maryland i wymagają minimalnego przygotowania sąsiednich zębów.

Chociaż proces ten nie jest tak inwazyjny jak inne metody wymiany zębów, procedura ta nadal może powodować pewne uszkodzenia sąsiednich zębów. Pacjenci powinni rozważyć korzyści i ryzyko związane z mostami łączonymi żywicą przed podjęciem decyzji o zabiegu. W przeciwieństwie do implantów, mosty łączone żywicą nie są idealnie dopasowane do istniejących zębów i nie będą tak trwałe jak naturalne. W rzeczywistości może się okazać, że nawet nie będziesz w stanie powiedzieć, że miałeś implant!

Mosty oparte na implantach są bardziej opłacalne niż wymiana każdego zęba na pojedynczy implant

Most protetyczny może wypełnić lukę po utracie jednego lub kilku zębów. Zastąpienie jednego zęba mostem opartym na implantach jest na ogół bardziej opłacalne niż zastąpienie całego łuku zębowego pojedynczymi implantami. Procedura trwa od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od liczby brakujących zębów. Proces ten jest uważany za niewielki zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej, ale u niektórych pacjentów schorzenia podstawowe sprawiają, że proces ten jest bardziej skomplikowany.

Ponieważ nie zastępują one korzenia zęba, mosty protetyczne są łatwiejsze do założenia i wygodniejsze niż implanty. Ponieważ nie wymagają podparcia sąsiednich zębów, mosty oparte na implantach mają długą żywotność. Mosty oparte na implantach wymagają mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż tradycyjne mosty stałe, ale wymagają one zabiegu chirurgicznego i w niektórych przypadkach mogą być niepraktyczne.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *