Wybór Redakcji

Jakie są objawy odrzucenia implantu zęba?

Jakie są objawy odrzucenia implantu zęba?

Jeśli niedawno miałeś implant zęba, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie są objawy. Jeśli Twój implant jest odczuwany inaczej niż Twoje naturalne zęby, to może to oznaczać, że doświadczasz niepowodzenia implantu. W rzeczywistości może to nawet powodować ból podczas żucia i gryzienia. Awaria implantu zęba może prowadzić do próchnicy Twoich nowych zębów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić, jeśli zauważysz któryś z tych objawów. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, czas umówić się na konsultację.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z pogotowie.org

Ból

Jeśli przeszedłeś operację stomatologiczną, być może doświadczyłeś pewnego bólu lub dyskomfortu po wszczepieniu implantu. Jest to całkowicie normalne, ale warto zwrócić uwagę na to, czy dziąsła puchną. Stan zapalny może oznaczać infekcję, która może szybko rozprzestrzenić się w całej jamie ustnej, a nawet w krwiobiegu. W takim przypadku konieczne może być usunięcie i ponowne zamocowanie implantu. Dodatkowo, jeśli implant nie jest połączony z kością, może dojść do poważnej infekcji.

Jedną z częstych przyczyn niepowodzenia implantu zęba jest infekcja. W zależności od przyczyny, infekcja może prowadzić do obluzowania lub utraty implantu. Ponadto obluzowany implant może powodować infekcje, uszkodzenia innych implantów i zębów, a nawet prowadzić do utraty kości. Dlatego tak ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami stomatologa. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie zasięgnij drugiej opinii.

Inne przyczyny odrzucenia implantu zęba to nieodpowiedni wzrost kości i przeciążenie implantów. Ból spowodowany tymi czynnikami może być różny w zależności od liczby umieszczonych implantów. Jeśli jednak ból utrzymuje się po upływie zalecanego czasu, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Dzieje się tak dlatego, że infekcja sprawi, że zęby będą bolały i będą wymagały natychmiastowego leczenia. Infekcja może również spowodować obluzowanie lub poluzowanie, co wymaga usunięcia i wymiany implantu.

Obrzęk

Częstym objawem nieudanego implantu zęba jest przerywany ból po zabiegu. Ból może być krótkotrwały, ale jeśli trwa dłużej niż kilka dni, jest to objaw niedziałającego implantu. Ważne jest, aby zanotować dokładny czas i miejsce wystąpienia bólu. Po osadzeniu implantu obszar ten może być opuchnięty i bolesny. Ten ból może utrzymywać się przez kilka dni, a nawet miesięcy.

Obrzęk to kolejny objaw nieudanego implantu stomatologicznego. Zazwyczaj dziąsła wokół implantu nie puchną. Jeśli jednak implant nie połączy się prawidłowo z dziąsłem, dziąsło może zacząć się cofać. Będzie to szczególnie widoczne w przypadku osób palących, ponieważ ślina wokół implantu stomatologicznego nie powinna pęcznieć. Ważne jest, aby po zauważeniu oznak recesji dziąseł niezwłocznie udać się do lekarza dentysty.

W przypadku palacza zmiana stanu zdrowia lub przyjmowanie leków wpływających na układ odpornościowy organizmu może spowodować uszkodzenie implantu. Zmiana leków może również wpłynąć na osseointegrację. Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest najważniejszym sposobem uniknięcia awarii implantu. Należy szczotkować i nitkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, stosować antybakteryjne płyny do płukania ust i unikać palenia tytoniu podczas rekonwalescencji.

Nadmierna siła

Niepowodzenie implantu zęba może być częstym problemem. Jeśli podczas żucia wystąpi nadmierna siła, implant ulegnie uszkodzeniu. Może to być spowodowane niewłaściwym umieszczeniem implantu lub nadmiernymi siłami działającymi na zęby. Często nadmierna siła jest spowodowana zgrzytaniem zębami. Nadmierna siła może również wpływać na stabilność koron. Z tego powodu noszenie ochraniacza nocnego może być mądrym wyborem w celu ochrony zębów i implantu.

Ogólnie rzecz biorąc, obrzęk ustępuje w ciągu tygodnia po zabiegu, ale należy zwrócić się do lekarza, jeśli utrzymuje się dłużej niż tydzień. Po wszczepieniu implantów następuje wstępne gojenie, ale pełna osseointegracja może trwać kilka miesięcy. Jeśli implanty są niewygodne lub się przemieszczają, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Im szybciej zajmiesz się problemem, tym lepiej, ponieważ może on prowadzić do powikłań.

Jeśli po wszczepieniu implantu odczuwasz nadmierną siłę, może to być oznaką odrzucenia implantu. Choć jest to częsty objaw niepowodzenia implantu, nie jest to powód, aby przestać nosić swoje nowe zęby. Implanty stomatologiczne są nieorganiczne i nie powinny boleć przy popychaniu lub ciągnięciu. Jeśli implant zaczyna boleć przy użyciu nadmiernej siły, jest to znak, że implant jest odrzucany.

Peri-implantitis

Jeśli niedawno wszczepiono Ci implant stomatologiczny, powinieneś obserwować dziąsła pod kątem zaczerwienienia lub tkliwości. Szczotkowanie zębów nie powinno powodować krwawienia, chyba że w miejscu, gdzie grozi zakażenie. Jeśli dziąsła są obolałe i krwawią podczas szczotkowania, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie okołowszczepowe. Infekcja może również spowodować obkurczenie się dziąseł od implantu, odsłaniając wkład w szczęce. Można również zauważyć, że implant jest luźny w ustach. Zapalenie okołoimplantowe może rozwinąć się po kilku miesiącach, a nawet latach od zabiegu wszczepienia implantu.

Istnieją różne metody leczenia zapalenia okołowszczepowego, a ich skuteczność zależy od rodzaju zakażenia i umiejscowienia implantu. Nie ma jednak jednej metody leczenia dla każdego pacjenta, a skuteczność każdej z nich zależy od nasilenia zakażenia i rodzaju implantu. W większości przypadków antybiotyki zostaną przepisane jako leczenie krótkoterminowe. Nie są one jednak zalecane do długotrwałego stosowania i mogą zmienić smak w ustach.

Kolejnym czynnikiem ryzyka rozwoju peri-implantitis są choroby ogólnoustrojowe. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z cukrzycą lub zapaleniem przyzębia. Jeśli rozwinie się peri-implantitis, być może będziesz musiał poddać się rozległym zabiegom stomatologicznym lub przejść okres konserwacji, aby utrzymać implant w dobrym stanie. Dentysta będzie musiał dokładnie sprawdzić stan dziąseł, ponieważ wszelkie zmiany w dziąsłach mogą być oznaką peri-implantitis.

Brak osseointegracji

Istnieje szereg oznak świadczących o tym, że proces osseointegracji nie zakończył się prawidłowo. Pacjenci mogą odczuwać ból, obrzęk, zakażenie lub wrażliwość na smak. Dentysta może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu zbadania wzrostu kości wokół implantu. W większości przypadków wzrost kości wokół metalowej części implantu będzie znacznie zmniejszony, jeśli implant nie zintegruje się prawidłowo.

Jeśli wszczepienie implantu stomatologicznego zakończyło się niepowodzeniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z wielu osób, które doświadczyły tego problemu. Nie ma jednak powodów do paniki – istnieją sposoby, aby uniknąć tego problemu. Po pierwsze, należy zrozumieć, że niepowodzenie jest możliwe w przypadku każdego implantu. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie problemy z zębami, przyczyną problemu mógł być rodzaj otrzymanego implantu. Lekarz stomatolog będzie mógł postawić właściwą diagnozę i zalecić plan działania.

Niepowodzenie osseointegracji implantu zęba jest częstą przyczyną niepowodzenia implantu stomatologicznego. Niektóre stany chorobowe, takie jak niekontrolowana cukrzyca, niewystarczająca gęstość kości i nieleczona choroba dziąseł, mogą zakłócić ten proces. Również niewłaściwa higiena jamy ustnej może spowodować, że implant nie zintegruje się prawidłowo. Przed zabiegiem dentysta może zająć się tymi problemami. W przypadku pytań dotyczących skuteczności zabiegu wszczepienia implantu najlepiej skonsultować się z doświadczonym gabinetem stomatologicznym.

Ból po wszczepieniu implantu

Po wszczepieniu implantu zęba pacjenci powinni liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych dolegliwości bólowych związanych z gojeniem. Ból jest normalną częścią procesu gojenia i będzie trwał przez kilka dni. Jeśli jednak ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, może to oznaczać, że implant uległ uszkodzeniu. Należy umówić się na wizytę u dentysty, aby sprawdzić, czy nie ma oznak zbliżającej się awarii.

Gdy ból pojawia się po osadzeniu implantu, może to być oznaka, że implanty zębów zawodzą. Wczesne leczenie takich objawów ma kluczowe znaczenie, ponieważ ignorowanie problemu może spowodować osłabienie kości otaczającej implant. Jeśli infekcja zostanie wcześnie wykryta, można ją wyleczyć, przyjmując antybiotyki i dbając o higienę jamy ustnej. W późniejszych etapach jednak zakażenie może stać się poważne i wymagać usunięcia implantu i ponownego wszczepienia w to miejsce.

Chociaż obrzęk po zabiegu wszczepienia implantu jest normalnym zjawiskiem, zaognione dziąsła są oznaką infekcji okołoimplantowej. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na inne obszary jamy ustnej i do krwiobiegu. Choć jest mało prawdopodobne, aby infekcja doprowadziła do pełnego zakażenia, może ona powodować intensywny ból i jest trudniejsza do leczenia. Twój dentysta może przepisać antybiotyki, które pomogą w leczeniu infekcji.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *