Najpopularniejsze

Przyspieszenie gojenia się dziąsła po wyrwaniu zęba

Przyspieszenie gojenia się dziąsła po wyrwaniu zęba

Po usunięciu zęba, możesz chcieć pić wodę kokosową i unikać używania słomek. Możesz również unikać palenia. Może ono podrażnić ten obszar, więc unikaj tego nawyku tak bardzo jak to możliwe. Oto kilka innych rzeczy, których należy unikać:

Woda kokosowa

Poza pomaganiem ustom w utrzymaniu nawilżenia po ekstrakcji, woda kokosowa może również zastąpić elektrolity utracone z jedzenia i picia. Podczas gdy sama woda zawiera niektóre z tych korzyści, płyn na bazie kokosa może zapewnić bardziej skoncentrowane rozwiązanie. Woda kokosowa pomaga również regulować poziom glukozy, co jest niezbędne do leczenia jamy ustnej po ekstrakcji zęba. Ograniczony poziom glukozy w organizmie może spowolnić proces gojenia.

Poziom pH w jamie ustnej zaczyna się zmieniać przy około 5,5. Spożywanie pokarmów i napojów o wysokim poziomie kwasowości spowoduje wzrost pH i erozję szkliwa. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć jest picie dużej ilości czystej wody i unikanie innych napojów smakowych przez kilka dni po usunięciu zęba. Woda jest najlepsza dla Twojego organizmu, a woda kokosowa może mieć korzystny wpływ na proces gojenia.

Regularne szczotkowanie zębów pastą zawierającą olej kokosowy może pomóc w redukcji płytki nazębnej. Olej zawiera kwasy tłuszczowe, które przyciągają i zatrzymują szkodliwe bakterie. W rezultacie oil pulling może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i wyeliminować nieświeży oddech. Chociaż oil pulling nie jest substytutem prawidłowej higieny jamy ustnej, może być wart wypróbowania jako dodatkowy krok do regularnej rutyny higieny jamy ustnej – sekcja ta jest dziełem redakcji serwisu centrumporad.com.pl. Pamiętaj też o myciu zębów po jedzeniu i piciu wody kokosowej.

Po zabiegach stomatologicznych prawdopodobnie wystąpi obrzęk. Obrzęk jest normalny, a dodatkowa ilość krwi wspomaga proces gojenia. Możesz zminimalizować opuchliznę i ból, trzymając okład z lodu na dotkniętym miejscu i żując mrożoną kukurydzę lub groszek. Bądź jednak ostrożny: jeśli dziąsła są spuchnięte i krwawią, może to oznaczać, że w leczonym zębie doszło do niewielkiego złamania. W razie jakichkolwiek obaw należy skonsultować się z dentystą.

Po wyrwaniu zęba będziesz czuł się obolały i przez kilka dni możesz nie być w stanie normalnie jeść. Na szczęście pomaga w tym woda kokosowa, która stabilizuje poziom cukru we krwi, nawadnia tkanki i uzupełnia elektrolity. Picie wody kokosowej na zimno może również złagodzić utrzymujący się stan zapalny. Po operacji jamy ustnej, woda kokosowa jest niezbędnym składnikiem do odzyskania zdrowia. Najlepiej stosować się do zaleceń chirurga po zabiegu, aby uniknąć suchego gniazda i zapewnić szybki powrót do zdrowia.

Podczas gdy unikanie wyrobów tytoniowych nie wyleczy choroby przyzębia, nadal warto trzymać się dobrego reżimu higieny jamy ustnej. Używanie tytoniu osłabia układ odpornościowy i przedłuża uszkodzenia dziąseł. CDC podaje, że osoby palące mają dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia niż osoby niepalące. Ponadto 30% populacji może być genetycznie predysponowana do wystąpienia choroby dziąseł.

Unikanie używania słomek do picia po usunięciu zęba

Podczas rekonwalescencji po usunięciu zęba, unikaj ssania przez słomkę, aby przyspieszyć gojenie się zębodołu. Choć może się to wydawać błahym problemem, może to doprowadzić do powstania suchego zębodołu i rozproszenia skrzepu krwi. Używanie słomki do picia również może naruszyć skrzep, co może spowodować infekcję i suchy zębodół. Aby przyspieszyć gojenie się zębodołu, należy unikać ssania słomki przez pierwszy tydzień po zabiegu. W tym czasie dentysta umieści na zębodole podkładkę z gazy, która chroni to miejsce i sprzyja tworzeniu się skrzepu. Aby zminimalizować krwawienie, należy lekko przygryzać poduszkę z gazy. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć ssania słomki po usunięciu zęba, powinieneś również unikać używania słomek do żucia gumy

Miękkie pokarmy i płyny powinny być spożywane po usunięciu zęba, aby tkanki miękkie nie zostały uszkodzone przez twardy pokarm. Dobrym wyborem w diecie pooperacyjnej są owocowe smoothie, letnie zupy, płatki owsiane, jogurt i puree z awokado. Utrzymanie wilgotności w ustach jest kluczowe dla gojenia się dziąseł, dlatego należy ograniczyć spożywanie twardych, żujących pokarmów, takich jak orzechy, chipsy czy popcorn.

Jeśli po usunięciu zęba pijesz przez słomkę, możesz przez kilka dni unikać jej używania. Pierwsze kilka dni po usunięciu zęba są najbardziej wrażliwe, dlatego unikaj picia przez słomkę, dopóki dentysta nie wyrazi zgody. Po drugim lub trzecim dniu zaczynają działać komórki odpowiedzialne za gojenie. Ponadto czynność odsysania może powodować suchy zębodół i zwiększone krwawienie.

Aby uniknąć suchego gniazda, należy unikać palenia papierosów, używania tytoniu oraz picia gorących napojów. Czynności te mogą powodować suchy zębodół. Aby zapobiec temu powikłaniu, należy unikać palenia tytoniu, ostrego płukania, picia gorących napojów i używania słomek. W miarę możliwości należy odczekać kilka dni przed piciem przez słomkę po usunięciu zęba, aby przyspieszyć proces gojenia.

Unikanie palenia

Palenie znacznie spowalnia proces gojenia. Papierosy zawierają toksyny chemiczne, a ruch ssania ich pogłębia otwartą ranę. Dodatkowo palenie zaburza tworzenie się nowych skrzepów krwi, które są niezbędne do zagojenia się miejsca ekstrakcji. Oprócz spowolnienia procesu gojenia, palenie spowoduje również nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli nie możesz oprzeć się chęci palenia, powinieneś spróbować ograniczyć spożycie tytoniu. Tytoń zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, które mogą utrudniać proces gojenia i powodować infekcje. Spróbuj jak najbardziej ograniczyć palenie lub zacznij nowy nawyk przed zabiegiem stomatologicznym. Jeśli musisz palić, odczekaj co najmniej 48 godzin po zabiegu i pal tylko bardzo delikatnie.

Najlepiej unikać palenia po ekstrakcji, zwłaszcza jeśli jesteś palaczem. Nie tylko spowolni to proces gojenia, ale może również prowadzić do suchych gniazdek, które mogą powodować ekstremalny stan zapalny, okropny zapach i trudności w otwieraniu ust. Z tego powodu wielu lekarzy dentystów zaleca unikanie palenia przez co najmniej kilka tygodni po ekstrakcji. Jeśli jesteś w stanie rzucić palenie, to jeszcze lepszy pomysł.

Jeśli jesteś palaczem, powinieneś odczekać 72 godziny zanim zaczniesz palić. Jeśli jednak nie chcesz czekać tak długo, możesz palić po trzech dniach. Dzień po ekstrakcji, powinieneś przemyć ten obszar ciepłą słoną wodą. Słona woda może pomóc zmniejszyć szanse na powstanie suchego gniazda, ale nie zagwarantuje pełnego wyleczenia. Możesz również skontaktować się ze swoim dentystą i poprosić go o zalecenie konkretnego okresu, zanim będziesz mógł palić.

Na koniec ważne jest, aby ujawnić, czy palisz. Jak wspomniano wcześniej, palenie jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów w Wielkiej Brytanii. Przyczynia się ono również do konieczności stosowania implantów stomatologicznych. Palenie upośledza proces gojenia poprzez ograniczenie przepływu krwi do dziąsła i kości otaczającej ząb. Ponadto palenie zwiększa ryzyko infekcji i utraty kości wokół implantów stomatologicznych.

Oprócz zapobiegania suchemu zębodołowi, unikanie palenia może również pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia. Może ono powodować obrzęk i ból oraz prowadzić do powstania suchego gniazda, co może powodować dyskomfort. Ogólnie rzecz biorąc, dyskomfort i obrzęk powinny ustąpić do trzeciego dnia po ekstrakcji, ale należy skontaktować się z biurem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy. Ból i obrzęk powinny zniknąć po kilku dniach, a ty powinieneś przepłukać usta ciepłą słoną wodą.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *