Wybór Redakcji

Jakie są zalecenia po zszyciu dziąsła?

Jakie są zalecenia po zszyciu dziąsła?

Jakie są zalecenia po zszyciu szpary dziąsłowej? Należy oczyścić ranę i ustabilizować ruchome tkanki miękkie, a w razie potrzeby wezwać lekarza stomatologa. Po zabiegu należy unikać używania tytoniu i nikotyny, które mogą spowodować niepowodzenie zabiegu. Szwy trzeba będzie usunąć na kolejnej wizycie. Szczelina dziąsłowa może wydawać się jasnobiała. W przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu należy natychmiast skontaktować się z dentystą.

Zszywanie dziąsła

W wielu zabiegach stomatologicznych szwy stomatologiczne są zbędne, ale w niektórych sytuacjach są wskazane. Na przykład zwykła ekstrakcja zęba mądrości nie wymaga założenia szwów, ale jeśli ząb jest wbity i wymaga przecięcia kości, aby się do niego dostać, szwy mogą być konieczne. Szwy stabilizują również ruchomą tkankę miękką i utrzymują luźną tkankę dziąsłową w ścisłym kontakcie z kością. Pierwotne zamknięcie rany uzyskuje się poprzez zbliżenie do siebie brzegów tkanki dziąsłowej i kości.

Luźny szew stomatologiczny może powodować gorączkę, stan zapalny i sączenie. Jeśli to nastąpi, może to być zakażenie – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu Przewodnik po Kobiecej Urodzie. Aby tego uniknąć, należy natychmiast wezwać dentystę. Zabieg jest zwykle wykonywany poza godzinami pracy i może wymagać wizyty w weekend. Gdy tak się stanie, możesz umówić się na wizytę u dentysty awaryjnego w weekend lub po godzinach pracy w Phoenix. Lekarz oceni Twój stan i określi, czy konieczne jest założenie szwów.

Szwy stomatologiczne przytrzymują tkankę dziąsła do kości. Zapobiega to kontaktowi bakterii z nią i minimalizuje rozmiar rany. Ponadto lekko uciskają ranę, zmniejszając krwawienie pooperacyjne. Twój dentysta usunie szwy w okresie od tygodnia do dziesięciu dni po zabiegu. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może zwiększyć ryzyko ponownego otwarcia rany lub zakażenia. Szwy mają wytrzymać przez 10 dni. W tym czasie przez kilka dni należy unikać spożywania gorących i zimnych potraw.

Po zabiegu dentysta prawdopodobnie umieści w miejscu nacięcia małą osłonę rany. Jest to tymczasowa osłona, którą można usunąć następnego dnia po zabiegu. Nie jest ona niebezpieczna, ale może spowodować niewielkie krwawienie. Najlepiej utrzymywać ten obszar w czystości i bez śladów nikotyny. Dzięki temu tkanka dziąsła będzie się dobrze goić i zmniejszysz ryzyko infekcji. W domu można również zadbać o poluzowanie szwów, przemywając to miejsce ciepłą wodą z solą.

Czyszczenie rany

Po zszyciu dziąseł należy zadbać o ranę. Przez co najmniej kilka następnych dni należy utrzymywać ją w czystości i chronić. Dentysta udzieli Państwu wskazówek, jak należy czyścić i chronić ranę. Należy również obserwować tworzenie się tkanki ziarninowej, co oznacza, że rana goi się prawidłowo. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą Państwo zadzwonić do gabinetu stomatologicznego.

Proces usuwania szwów może pozostawić drobne otwory w tkance dziąsła. Jednak ewentualne krwawienie będzie minimalne i łatwe do opanowania. Rana zagoi się w krótkim czasie. Pojawi się minimalne krwawienie i niewielki dyskomfort. Po zabiegu nie należy stosować żadnego specjalnego schematu czyszczenia, ponieważ rana powinna zagoić się bez żadnych dalszych komplikacji. Ponadto dentysta zastosuje środek antyseptyczny, aby zapobiec zakażeniu. Należy dokładnie przestrzegać tych zaleceń.

Stabilizacja ruchomych tkanek miękkich

Różne sytuacje kliniczne wymagają zastosowania kombinacji szwów w celu stabilizacji ruchomych tkanek miękkich po założeniu szwów. Szwy są kluczowym elementem chirurgii plastycznej przyzębia i ułatwiają intymny kontakt pomiędzy operowanymi tkankami. Szwy ułatwiają również stabilizację rany, umożliwiają trakcję przy repozycji korony i sprzyjają harmonijnej prezentacji tkanki dziąsłowej. Ta technika zakotwiczonych szwów spełnia oczekiwania i może być skuteczna w przypadku szerokich lub asymetrycznych defektów recesyjnych. Ponadto może być również przydatna w zarządzaniu tkankami miękkimi wokół implantów stomatologicznych.

U pacjentów z szerokimi ubytkami recesyjnymi stosuje się zmodyfikowane poziome szwy materacowe. Pionowe szwy materacowe są niewystarczające do przemieszczenia dziąsła na końcu recesji. Zakotwiczone poziome szwy materacowe zapewniają dodatkową trakcję pionową i odtwarzają okrągły wygląd dziąsła wzdłuż połączenia. Metoda ta zapewnia doskonałą symetrię i nadaje dziąsłom pierwotny, okrągły kształt. Ponadto szwy są mniej podatne na rozdarcie podczas kompresji rany.

W gabinetach stomatologicznych szwy są stosowane do stabilizacji ruchomych tkanek miękkich po ekstrakcji. Szwy te stabilizują tkanki dziąsła, które zostały usunięte, co nazywane jest ekstrakcją zęba. Szwy minimalizują odległość pomiędzy częściami rany, utrzymując luźną tkankę dziąsła w ścisłym kontakcie z kością. Dodatkowo, szwy przybliżają brzegi tkanki dziąsła, czyli pierwotne zamknięcie rany. Mogą być również stosowane do zamknięcia sflaczałych tkanek dziąsła po usunięciu zęba, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do zęba.

Następnie w okolicy brodawkowej każdego zęba zakładane są zakotwiczone pionowe szwy materacowe. Umieszcza się je apikalnie do brodawki i przylegającego połączenia śluzówkowo-dziąsłowego. Następnie owija się je wokół punktu kontaktowego z delikatnym naciskiem. Szwy powinny rozpuścić się w ciągu tygodnia lub dwóch. Ponadto konieczne są wizyty kontrolne w celu monitorowania procesu gojenia i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości tkanek miękkich.

Wezwanie dentysty

Jeśli zauważysz, że dziąsła są bolesne po założeniu szwów przez dentystę, powinieneś natychmiast wezwać dentystę. Być może szew jest luźny. Wypadanie szwów w procesie gojenia jest całkowicie normalne, ale może prowadzić do zakażenia. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do dentysty, aby umówić się na kolejną wizytę. Na szczęście większość gabinetów stomatologicznych posiada telefoniczne linie alarmowe, więc można się z nimi jak najszybciej skontaktować.

Stomatolog może użyć szczypiec przypominających hemostat do uchwycenia igły do szycia, a następnie wprowadzić ją do dziąsła. Po włożeniu igły szewnej będzie ona wysuwać się z tkanki dziąsła. Nie jest to bolesne, ale w razie bólu należy skontaktować się z dentystą. Jeśli szwy wydają się zbyt ciasne, wezwij dentystę. Zaciskanie ich może zmniejszyć przepływ krwi do dziąsła, co może spowolnić proces gojenia.

Stosowanie szwów jest częstym zabiegiem stomatologicznym, ale nie wszystkie wymagają ich założenia. Najczęstsze rodzaje szwów to szwy stomatologiczne monofilamentowe i szwy stomatologiczne wielofilamentowe. Twój dentysta może chcieć poszukać pozostałości szwów, abyś mógł je natychmiast usunąć. Instrukcje pooperacyjne przekazane przez lekarza mają kluczowe znaczenie dla procesu gojenia. Prawidłowy proces gojenia może pomóc Państwu uniknąć dalszych komplikacji.

Wyjmowanie szwów

Jeśli właśnie założono Ci szwy na dziąsła, możesz się zastanawiać, jak wyjąć szwy. Na szczęście zabieg ten jest stosunkowo prosty. Najpierw dentysta oczyści miejsce, w którym zostały założone szwy. Następnie trzeba będzie podnieść szew z dziąsła. Nić szwu zostanie zaklipsowana. Aby ją usunąć, należy złapać za węzełkowy koniec nici i delikatnie go wyciągnąć. Po usunięciu wszystkich szwów, obszar zostanie oczyszczony środkiem antyseptycznym.

Zanim dentysta usunie szwy, możesz zastosować żel znieczulający na to miejsce. Pozwoli to zminimalizować ewentualny dyskomfort. Chociaż proces ten pozostawi drobne otwory w tkance dziąsła, krwawienie powinno być minimalne i nie powodować bólu. Po zdjęciu szwów może wystąpić lekkie szarpanie lub nacisk podczas ustawiania nożyczek. Nie powinno to trwać dłużej niż kilka minut.

W wielu przypadkach szwy rozpuszczą się same w ciągu kilku dni. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się szwy rozpuszczalne. Szwy zostaną usunięte podczas wizyty kontrolnej w ciągu trzech do 14 dni, w zależności od rodzaju użytego szwu. W miarę gojenia się gniazda, puste miejsce po zębie będzie stopniowo wypełniać się kością i przyległymi tkankami. W tym czasie ważne jest, aby utrzymywać jamę ustną w jak największej czystości.

Niektóre szwy wyjdą szybciej niż inne, a jeśli nie wyjmiesz ich od razu, możesz doświadczyć problemów z gojeniem. Należy natychmiast skontaktować się z dentystą, jeśli nie jesteś całkowicie zadowolony z wyniku zabiegu. Jeśli zauważysz odwijanie się szwów, przetnij pętle nożyczkami do manicure i jak najszybciej udaj się do dentysty. Jeśli zauważysz, że szwy wcześnie się poluzowały, to znaczy, że prawdopodobnie dobrze się goją.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *