Aktualności

Co zrobić, gdy wypełnienie wypadnie z zęba

Co zrobić, gdy wypełnienie wypadnie z zęba

Jeśli zauważysz małą dziurę, wypełnienie mogło wypaść z zęba. Ten nowo odsłonięty materiał może być źródłem bakterii i resztek jedzenia. Aby uniknąć dalszych uszkodzeń, należy starać się nie szczotkować tego miejsca. Cement dentystyczny jest dostępny w wielu aptekach. Należy nałożyć cement na otwór pozostawiony przez wypełnienie. Do upakowania cementu można użyć wilgotnego wacika.

Wosk dentystyczny

Wosk dentystyczny to tymczasowa osłona ostrych powierzchni jamy ustnej, takich jak wierzchołek zęba. Może on również chronić tkanki miękkie wewnątrz jamy ustnej przed ostrymi przedmiotami. Chociaż często jest używany do tymczasowego pokrycia ostrych urządzeń, nie jest to rozwiązanie długoterminowe. W przypadku posiadania ostrego urządzenia należy skonsultować się z dentystą w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.

Tymczasowy wosk dentystyczny może być użyty do przykrycia odsłoniętego zęba w oczekiwaniu na wizytę. To tymczasowe rozwiązanie jest dostępne w wielu drogeriach i gabinetach stomatologicznych. W przeciwieństwie do cementu dentystycznego wosk dentystyczny może jednak chronić ząb tylko tymczasowo. Im dłużej czekasz, tym większe jest ryzyko wystąpienia powikłań. Należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. W przeciwnym razie ząb może ulec uszkodzeniu lub erozji, odsłaniając jego wnętrze.

Jeśli zauważysz pęknięcie na powierzchni zęba, natychmiast dokładnie go wypłucz i skontaktuj się z dentystą. Jeśli wypełnienie wypadnie, pamiętaj, aby po jedzeniu dokładnie wyszczotkować ząb, aby nie uszkodzić okolicznych zębów. W tym czasie nie należy żuć odsłoniętego zęba. Może to spowodować zaklinowanie się jedzenia. Zimny okład pomoże złagodzić ból, ale pamiętaj, aby owinąć go ściereczką.

W czasie oczekiwania na wizytę nie należy jeść ani pić niczego, co nasili ból zęba. Należy również unikać żucia lepkich lub gorących pokarmów. Nie należy żuć po tej stronie jamy ustnej, z której wypadło wypełnienie, ponieważ przedmioty te mogą utknąć w otworze pozostawionym przez stare wypełnienie. Warto również zadbać o nawilżenie jamy ustnej, płucząc ją ciepłą wodą.

Chociaż wosk dentystyczny nie jest trwałym rozwiązaniem, pomaga wypełnić puste miejsce po wypełnieniu. Użycie wosku dentystycznego do wypełnienia luki jest doskonałym sposobem ochrony odsłoniętego zęba i zapobiegania przedostawaniu się bakterii. Jeśli cierpisz z powodu bólu lub wrażliwości zęba, dobrym pomysłem jest użycie zestawu do tymczasowego wypełnienia lub środków przeciwbólowych, aby zminimalizować ból.

Tymczasowy materiał wypełniający

Tymczasowy materiał wypełniający może być użyty do wypełnienia ubytku, jeśli oryginalne wypełnienie wypadło. Materiał tymczasowy osadzi się w zębie w ciągu kilku minut, ale jego prawidłowe osadzenie nastąpi dopiero po dwóch godzinach od jego umieszczenia. W tym czasie można użyć tymczasowego wypełnienia, aby uzyskać natychmiastową ulgę w bólu zęba. Zanim jednak użyjesz tymczasowego materiału wypełniającego, powinieneś pamiętać o wykonaniu następujących kroków.

Po pierwsze, należy upewnić się, że wypełnienie tymczasowe nie jest właściwym materiałem wypełniającym. Ponieważ nie jest on trwały, nie powinieneś wpadać w panikę, jeśli przypadkowo zgubisz tymczasowe wypełnienie. Sytuacja ta jest rzadka i trwa tylko sześć do ośmiu tygodni. Jeśli możesz poczekać kilka dni, możesz podjąć kroki, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Można na przykład przepłukać usta antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej, aby utrzymać to miejsce w czystości. Można również zastosować tymczasowy materiał wypełniający w tym miejscu do czasu umówienia się na wizytę w celu założenia stałego wypełnienia.

Można również użyć wosku dentystycznego do pokrycia odsłoniętego zęba. Zapobiegnie to tworzeniu się bakterii w szczelinie między odsłoniętym zębem a wypełnieniem tymczasowym. Wosk ten można kupić bez recepty lub w lokalnej aptece. W ostateczności należy znaleźć dentystę, który będzie w stanie zająć się sprawą w odpowiednim czasie. Tymczasowy materiał do wypełnień ma wiele zalet.

Stosowanie tymczasowego materiału wypełniającego pozwoli Ci również zaoszczędzić na wydatkach związanych z wycieczką do dentysty. Tymczasowy materiał wypełniający to szybki, łatwy i stosunkowo bezbolesny sposób naprawy ubytków. Poza tym pozwoli Ci na spożywanie posiłków i zapobiegnie eksploracji ubytku przez Twój język. Materiał do tymczasowego wypełnienia można kupić w lokalnej aptece, a nawet zamówić zestaw wysyłkowy z Amazon.

Tymczasowe wypełnienie może wypaść z wielu powodów. Może nie być prawidłowo przyklejone do zęba lub może zostać uszkodzone przez wilgoć i ślinę w jamie ustnej. W takich przypadkach do ubytku mogą dostać się bakterie i spowodować wypadnięcie wypełnienia. Bakterie mogą spowodować dalszą próchnicę, a ząb stać się wrażliwy. Może ono również wypaść z powodu zgrzytania zębami.

Usuwanie wypełnienia

Aby zapobiec przedostawaniu się resztek jedzenia i bakterii do ubytku, należy dokładnie przepłukać miejsce, w którym wypadło wypełnienie. W celu zabicia szkodliwych bakterii należy przepłukać ząb ciepłą słoną wodą. Jeśli słona woda nie jest dostępna, można użyć zwykłej wody z kranu. Aby zapobiec przedostawaniu się resztek jedzenia do ubytku, należy utrzymywać jamę ustną w jak największej czystości, unikając twardych i lepkich pokarmów. Nie należy stosować tymczasowego cementu stomatologicznego, ponieważ może on jeszcze bardziej uszkodzić ząb.

Wypełnienie może wypaść i należy je wyrzucić. Nie jest możliwe zachowanie wypełnienia do ponownego użycia, dlatego należy je wyrzucić. Zamiast tego należy zgłosić ubytek swojemu dentyście, który umówi się na wizytę w celu założenia nowego wypełnienia. Aby chronić to miejsce do czasu założenia nowego wypełnienia, można użyć antybakteryjnego płynu do płukania ust, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Aby opanować ból, można zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, które złagodzą dyskomfort.

Możesz zapobiec próchnicy zęba, stosując tymczasowe wypełnienia, zanim dentysta będzie mógł wykonać nowe wypełnienie. Możesz również zażywać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, aby złagodzić ból spowodowany bólem zęba. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Jedną z najpopularniejszych maści bez recepty jest Orajel(tm) Severe Toothache & Gum Relief Triple Medicated Gel. Stosowanie okładów z lodu może również zmniejszyć obrzęk zęba.

Poświęcenie czasu na kontakt z dentystą po wypadnięciu wypełnienia z zęba może być przerażającym doświadczeniem, ale nie jest to nagły przypadek medyczny. W większości przypadków wypełnienie nie jest na tyle niebezpieczne, aby trzeba było czekać na wizytę. Jeśli jednak wypełnienie wypadnie, ważne jest, aby usunąć je z ust tak szybko, jak to możliwe. Należy pamiętać, aby nie żuć go, gdyż można go przypadkowo połknąć.

Jeśli wypełnienie wypadło z zęba, ważne jest, aby od razu udać się do dentysty. W niektórych przypadkach wypełnienie wypada, ponieważ jest zbyt luźne lub przesunęło się. Może to wskazywać na większy problem. Dentysta określi wówczas, czy wypełnienie można zastąpić koroną lub leczyć kanałowo, aby przywrócić funkcję zęba. Dentysta określi, jakie leczenie będzie najlepsze w danej sytuacji.

Utrzymywanie zęba w czystości po wypadnięciu wypełnienia

Po wypadnięciu wypełnienia należy utrzymywać obszar wokół zęba w czystości. Obejmuje to płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą i płukanie tego obszaru. Zwykła woda z kranu również jest w porządku. Płukanie pomoże zabić wszelkie zarazki lub zmyć resztki jedzenia. W tym okresie należy ograniczyć spożywanie zimnych i lepkich pokarmów, aby uniknąć dalszego uszkodzenia zęba.

Jeśli ból nie jest nie do zniesienia, można użyć cementu dentystycznego do naprawy tego miejsca. Płukanie zębów słoną wodą skutecznie zabija bakterie i zapobiega dalszej próchnicy. Oprócz płukania solą fizjologiczną można również płukać zęby wodą fizjologiczną, aby zmniejszyć stan zapalny i ból. Tymczasowe wypełnienie może również pomóc w wypełnieniu dziury do czasu wizyty u dentysty. W tym czasie należy unikać jedzenia czegokolwiek, w tym resztek jedzenia z utraconego wypełnienia.

Jeżeli wypełnienie już wypadło, należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą w celu umówienia wizyty w trybie pilnym. Dentysta prawdopodobnie wspomni o wymienionych poniżej wskazówkach i umówi wizytę. Możesz również delikatnie szczotkować zęby wokół tego miejsca, unikając przy tym żucia lub gryzienia. Możesz również umieścić w tym miejscu tymczasowe wypełnienie, aby chronić ząb przed zarazkami. Wypełnienie tymczasowe można nabyć w większości aptek. Pamiętaj, aby wszelkie materiały do wypełnień tymczasowych omówić najpierw ze swoim dentystą. Mogą one być tymczasowe, więc najlepiej jest zastosować bardziej trwałe rozwiązanie w późniejszym czasie.

Próchnica zębów może powodować wypadanie wypełnień. Takie nawyki jak zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki podczas ćwiczeń mogą spowodować ich wypadnięcie. Należy również unikać jedzenia lepkich lub gumowych cukierków, dopóki wypełnienie nie znajdzie się na swoim miejscu. Wreszcie, należy utrzymywać obszar w czystości po wypadnięciu wypełnienia. Należy zadbać o czystość wokół wypełnienia, ponieważ pomoże to w utrzymaniu go na miejscu.

Utrzymanie zęba w czystości po wypadnięciu wypełnienia stomatologicznego jest stosunkowo łatwe, nawet w przypadku utraty wypełnienia lub korony. Niezależnie od rodzaju wypełnienia należy przepłukać je słoną wodą, aby zabić wszelkie szkodliwe bakterie, które mogły się w nim znaleźć. Płukanie słoną wodą pomoże również usunąć z zęba resztki jedzenia. Na koniec pamiętaj, aby unikać żucia na odsłoniętym zębie, ponieważ to tylko narazi go na dalszą próchnicę.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *